prva strana

Ponedeljak, 6. Maj 2024.

Revija KOLUBARA - April 2003 > dodatak

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

prošlost

mediji

izbor

kultura

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

Uhvati pticu rugalicu

Zoran Radulović, „Novine vranjske”

KOJI POLITIČARI

– Medijski poslenici nisu i ne bi trebalo da budu jedini koji imaju petlju da ukazuju na razmere moralne nakaznosti i socijalne bede. Time bi, je l’ da, trebalo da se bave i političari. Problem je, međutim, što ovde mnogi sebe tako nazivaju, mada se njihovo delovanje nikako ne može svesti pod tu odrednicu. O tome šta je politika za većinu pripadnika SPS-a i JUL-a nema šta posebno da se kaže, jer smo videli kako ona izgleda u praksi. Recimo samo to da koalicija pomenute dve partije suvereno drži vlast u Skupštini opštine, a i njihov „odnos” prema novinarima suštinski je nepromenjen: na jednoj strani postoje oni koji su na budžetu i koji uglavnom pišu o „lepim stvarima”, a na drugoj, oni koje treba ignorisati.

Dok je Milošević bio na tronu, njegovi lokalni eksponenti su prezirali novinare koji su pokušavali profesionalno da rade svoj posao, časteći ih s vremena na vreme kratkim i biranim pogrdama iz poznatog vokabulara. Danas je tenzija malo splasnula, ali slobodnog pristupa informacijama ili nema ili se vrši surova selekcija. To potvrđuje ono što se nedavno dogodilo ispred Gradske crkve. Novinar „Vranjskih”, koji je želeo da fotografiše predsednika Opštine kako dolazi na nekakav sastanak povodom „slučaja Pahomije”, mogao je na licu mesta da se uveri kakav mu je „odnos” sa lokalnom vlašću.

- Šta ti ima da me slikaš, koga si pitao, ko ti je dao dozvolu, nemoj sutra da mi slika izađe u novinama…- reče tada predsednik SO Vranje.

S druge strane, predstavnici lokalne opozicije vole medije i ne izbegavaju novinare, ali je problem što uglavnom nemaju šta da kažu. Zato i oni traže da se o njima piše „nešto lepo”.

Po svemu sudeći, oni su politiku shvatili kao zanimaciju pomoću koje može nešto da se ušićari bez muke, a ima dovoljno dokaza da je zaista tako. Na primer, mnogi su se zahvaljujući 5. oktobru dokopali direktorskih fotelja iako su sve dosadašnje lokalne izbore glatko izgubili ili se na njima nisu ni pojavili. Nema ih u javnosti, ne smaraju konferencijama za medije, a ni pod najtežim mukama neće da priznaju šta nameravaju da rade sa ovim gradom ako slučajno preuzmu vlast. Stranački odbori su zapravo debatni klubovi pojedinaca koji se sastaju s vremena na vreme ne bi li rastumačili šta se događa između Đinđića i Koštunice, Srbije i Crne Gore, Kosova i Kopnene zone bezbednosti, dok političke protivnike neće da kritikuju, jer „nema svrhe”. Drugim rečima, osim množenja stranačkih odbora raspadanjem postojećih, jedini vidljivi rezultat opozicionog delovanja u lokalu za poslednjih desetak godina jeste postoktobarsko zaposedanje fotelja u republičkim institucijama.

Dakle, pitanje je sad, kakvi su ovde odnosi između novinara, čiji rad ne daje skoro nikakve efekte, i političara, koji bi samo da se obogate, ne mešajući se u mnogo u svoj posao?

Ako se pod odnosom podrazumeva postojanje kritičkog stava prema raznovrsnim političkim projektima, onda ovde gotovo da nema odnosa. Kad nema svežih ideja, logično je da ne može da postoji ni kritika tih ideja. Naravno, sami novinari tu i tamo nešto predlažu, ali to političare mnogo ne interesuje. Zato se sve polako svodi na obelodanjive mnogostrukih obmana, prevara i lopovluka, što je besmisleno kada nema posledica za one koji ih čine. U takvim okolnostima nije teško zaključiti zašto novinari koji profesionalno rade svoj posao ni posle 5. oktobra nisu ništa drugo nego „ptice rugalice” kojima političari žele da zavrnu šiju.